Arabic English Turkish

Tüm Haberler

AKADDER Tematik Tefsir Okumalarının İlk Dersi Yapıldı

AKADDER tematik tefsir okumaları yeni dönem ilk dersi "Dijital Çağ ve Dönüşen Dünya" üst başlığıyla 29 Eylül tarihinde çevrimiçi ortamda yapıldı.

Gerçekleştirilen Tematik tefsir okumalarında şunlar konuşuldu:

“Matbaanın icadından bu yana insanoğlu yaşanılan her yeni olaya karşı direnç gösterme yolunu seçmiştir. Ama bir süre sonunda insanlar teknolojik gelişmeler için kullandıkları tavrı ifade eden "asla olmazı, hayatın olmazsa olmazı" haline dönüştürmüştür.”

“İnsan bilmediğinden korkar. Korkunun üstüne gitmek, teknolojiyle barışmak ve teknolojiyi doğru kullanıp, doğru bilgiyi yaymak zorundayız.

"Biz kimiz, ne söylüyoruz?" Bu değişen ve dönüşen dünyada kâmil insanların mutlaka söyleyecek sözleri olmalıdır.”

“Günümüzde artan veri kullanımıyla enformasyon çağında yaşıyoruz. Bu noktada Hucurat suresinde geçen "Ey iman edenler! Size bir fasık haber getirirse, bilmeyerek bir topluluğa zarar verip yaptığınıza pişman olmamak için o haberin doğruluğunu araştırın." hitabına uyacak yetkinlikte olmalıyız. “

“Karışık problemleri çözmek için insan gereklidir. İnsana ihtiyaç hiç bitmeyecektir.”

AKADDER Tematik Tefsir Okumalarının İlk Dersi Yapıldı

STK Kadın Temsilcilerinden AKADDER’e Ziyaret

İstanbul'daki farklı sivil toplum kurumlarının temsilcileri AKADDER gönüllülerin katılımıyla İstanbul Kitap Kahve'de bir araya gelerek AKADDER Yönetim Kurulu Başkanı Rabia Aldemir’e ziyarette bulundu.

Görüşmeye İKADDER Yönetim Kurulu Başkanı Funda Akyol, HEKVA Yönetim Kurulu Başkanı Piyale Çitil, Özlenen Çocuk ve Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şule Azaklı, İLKE Vakfı Sivil Toplum Akademisi Koordinatörü Mine Çatal, Assalam Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nazan Yalçınkaya katıldı. Görüşmede sivil toplum kuruluşu temsilcileri yaptıkları faaliyet ve çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı. Daha sonra dijitalleşme, veri elde etme, STK’larda dijital dönüşüm konuları hakkında konuşuldu.

Görüşme, yeni dönem faaliyetleri, yapılacak projeler ve okuma gruplarının arttırılması üzerine istişare edilmesinin ardından sona erdi.

STK Kadın Temsilcilerinden AKADDER’e Ziyaret

Kapılar ve Anahtarlar Program Kuşağı Başladı

Bülbülzade Eğitim, Sağlık ve Dayanışma Vakfı gönüllüleri tarafından gerçekleştirilen “Kapılar ve Anahtarlar” Programı 23 Eylül akşam Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) konferans salonunda yapıldı.

BEKAM konferans salonunda gerçekleştirilen Kapılar ve Anahtarlar Programının ilki 23 Eylül akşam 20.00’da yapıldı. Sunuculuğunu Mehmet Hıdır Akaslan’ın yaptığı programa konuk olarak Hayri tunç Güvenç katıldı. 

Program, selamla ve hoş geldin müziği ile başladı. Sunucu Mehmet Hıdır Akaslan, 3 hafta da bir gerçekleşecek olan program kuşağının içeriği hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Akaslan, “Kapılar ve Anahtarlar Programı biraz hayatın içerisinden hayatı, yaşamı, en çok da kendimizi konuştuğumuz bir program olacak. İnsan hayatı tek bir yönde ilerlemiyor. Faklı yönlerde de ilerliyor hayatın içerisinde acı, dram, savaş, din, ibadet, öfke, imkânlar, olanaksızlar, birtakım zorluklar ve bununla birlikte mutluluklar, sevinçler var. Bütün bunlarla beraber yaşamı sürdürüyoruz. Bu programda isteyen arkadaşlar, düşüncelerini, fikirlerini, kanaatlerini özgürce sunabilirler. Karşılıklı iletişim içinde olacağız. Söyleşilerimiz, konuklarımızla kendi gündemimize dair konuşmalar yapacağız. Müzik dinletilerimiz olacak, müziklerimize eşlik edebilirsiniz, isterseniz siz kendiniz de söyleyebilirsiniz. Programımızın adı “Kapılar ve Anahtarlar” bunun anlamı hayatımızda birçok kapıdan geçmek, içeri girmek suretinde bulunuyoruz. Aslında her bir kapı hayatın başka bir yönünü bize göstermiş oluyor. Her kapının arkasında bambaşka bir hayat var. Kapıları açmamız içinde anahtarlara ihtiyacımız var. Önce anahtarları bulmamız lazım bizde bu programda farklı kapılar açmak için anahtarlar bulmaya çalışacağız “şeklinde konuşarak program hakkında bilgiler verdi.

Programa konuk olarak katılan Hayri Güvenç, program boyunca birçok eser seslendirdi. Ayrıca seslendirdiği eserlerin sözlerini anlatarak çaldığı enstrüman hakkında bilgi verdi.

Program müzik dinletileri, muhabbet ve şiir dinletisini ardından sona erdi.

Kapılar ve Anahtarlar Program Kuşağı Başladı

Ortaöğretim Komisyonu Tanışma Etkinliği Düzenledi

Rıdvan Hoca Derneğinde faaliyet gösteren Ortaöğretim Komisyonunu tanışma etkinliği düzenledi. Etkinlikte öğrencilerin birbirleriyle tanışması ve görüşlerini dile getirebilecekleri bir ortam oluşturuldu.

Etkinliğe Rıdvan Hoca Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Nurdoğan, Ortaöğretim Komisyonu Üyeleri Halime Dalkıran ve Sena Çimen, Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Ferhat Kaya, AKADDER Yönetim Kurulu Üyeleri ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti. Etkinlikte öğrenciler kendilerini tanıtarak daha sonra düşüncelerini aktarılması ile devam etti.

Program öğrencilerin birbirleri hakkında merak ettiklerini sorabilecekleri oyunlar oynanarak sona erdi.

Ortaöğretim Komisyonu Tanışma Etkinliği Düzenledi

Güldeste Derneği’nde Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Güldeste Derneği’nde "Dijital Çağ ve Dönüşen Dünya" üst başlığıyla bu yıl 16.sını düzenlenen Anadolu Buluşmaları' nın değerlendirme toplantısını dernek gönüllülerin katılımıyla yapıldı.

Değerlendirmede, buluşmadaki konular hakkında konuşularak Anadolu öğrenci birliği oturumları, çocuk buluşmaları, sunulan ve yapılan projelerin faydaları tartışıldı. Buluşmaların devamı temennisinde bulunarak Anadolu Federasyon’a ve organizasyon ekibine teşekkür edildi.

Güldeste Derneği’nde Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

AKADDER, Yeni Dönemin İlk Programını Gerçekleştirdi

Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) Osmaniye Temsilciliğince 23 Eylül Cuma günü İLSANDER Veli Aba Konferans Salonunda yeni döneme açılış yapılarak ilk program düzenlendi.

 Programda, Nesrin Karataş “Acının insanı nasıl geliştirdiğini”, Dürdane Ateş ise “Salih amelin hayatımızdaki önemini” anlatan konulara değindiler. Ayrıca Programda yeni dönemde yapılacak faaliyetler ve çalışmalar hakkında bilgilendirme yapıldı.

AKADDER, Yeni Dönemin İlk Programını Gerçekleştirdi

Rıdvan Hoca Vakfında Tiyatro Kursunun İlk Gösterimi Gerçekleşti

Rıdvan Hoca Vakfında faaliyet gösteren tiyatro kursunun ilk gösterisi eğitim alan öğrenciler tarafından gerçekleştirildi.

Rıdvan Hoca Vakfında eğitim veren Drama öğretmeni Hüseyin Burak Us’un yazıp yönettiği “Dondurma Şehrinde Üç Buçuk Gün” ismindeki tiyatro oyunu sahnelendi. Vakıfta tiyatro eğitimi alan öğrencilerin sergilemiş oldukları tiyatro oyunu, çevre düzenlemesi ve örnek olmayı esprili şekilde konu alarak izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Rıdvan Hoca Vakfında Tiyatro Kursunun İlk Gösterimi Gerçekleşti

Osmaniye STK Kadın Temsilcileri Yazar Emiyra Bayrak ‘la Bir Araya Geldi

Osmaniye ‘de faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşu (STK) Üye ve Gönüllü Kadın temsilcileri belli aralıklarla yaptıkları toplantılarında 26 Eylül Pazartesi günü yeni toplantı gerçekleştirildi.

Gerçekleşen toplantı, Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği (İLSANDER) ev sahipliğinde, Mekke'nin önde gelen Sivil Toplum Kuruluşu Kadın Kolları’nın Yöneticisi ve üyesi Yazar Emiyra Bayrak’ın katılımı ile Fuat Sezgin Kitap Kahve’de yapıldı.

 

Osmaniye STK Kadın Temsilcileri Yazar Emiyra Bayrak ‘la Bir Araya Geldi

İlim Hikmet Vakfında Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

İlim Hikmet Vakfı Konferans Salonunda bu yıl 22-26 Ağustos tarihleri arasında “Dijital Çağ ve Dönüşen Dünya “başlığıyla Ankara’da 16.sı Gerçekleştirilen Anadolu Buluşmaları’nın Kayseri’den katılım sağlayan arkadaşlar ve teşkilat mensuplarının katılımıyla değerlendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıda 16. Anadolu Buluşmaları’nın oturumları gözden geçirilerek Dijital Çağ ve Dönüşen Dünya, Dijitalleşme ve Dünyanın Dönüşümü, Dijitalleşme, Fırsatlar ve Tehditler, Dijitalleşmenin İnsanın Bilişsel ve Fizyolojik yapısına etkileri, Dijital Dönüşüm ve Kamusal Alan, Bilişim ve İletişim Teknolojilerinin Sosyal Etkileri konuları üzerinde tartışıldı

İlim Hikmet Vakfında Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

AKADDER İl Temsilcileri Toplantısı Yapıldı

AKADDER İl temsilcileri toplantısı, 26 Eylül Pazartesi günü çevrimiçi ortamda yapıldı. 

Yapılan toplantıda AKADDER'in düzenli periyotlarla çevrimiçi ortamda devam eden kitap tahlilleri ve tefsir derslerinin yeni dönem takvimlendirmesi hakkında bilgi verildi. İllerin yıllık planlamaları, yeni dönem faaliyetleri ve yapılacak yeni projeler gündem edildi. Yapılan iyi örnek çalışmalarının tanıtımı yapılan toplantı, yeni döneme dair iyi dilek temennileriyle sona erdi.

AKADDER İl Temsilcileri Toplantısı Yapıldı

İstanbul AKADDER Birimi’nde Kitap Tahlili Yapıldı

AKADDER İstanbul Biriminin aylık oturumlarla İstanbul Kitap Kahve’de düzenlediği kitap tahlilleri devam ediyor. 

24 Eylül Cumartesi günü Meryem Özlü moderatörlüğünde, Furkan Yaşar’ın anlatımıyla gerçekleştirilen programda İbrahim Kalın’ın “Açık Ufuk” kitabı tahlil edildi. 

 

Kitap tahlilinden bazı notlar şu şekilde:

“Düşünmek Çileli Bir İştir” adlı kitabın ilk bölümünde epistemoloji ve ontolojinin birbiriyle irtibatı üzerinden düşünmek kavramı incelenmiştir. “Eyleme dönüşmeyen ve zamana müdahale etmeyen bir düşünce, zihinsel bir egzersizden öteye gidemez” 

Düşünmek, yolda olmayı ifade eden çileli bir iştir. Bu noktada çile, bir işi uzun süreli yaptıktan sonra sonuca ulaşılamayacağı bilinse de onun için emek verilmesidir. Neden sorusuna karşılık olarak düşünme evresi başlarken bu soru, süreç içerisinde “ne yapmalıyım” sorusunu da içeren bir eylem haline dönüşmektedir. 

 

“Mağaradan Çıkanı Vururlar: Yol, Tefekkür ve Tahayyül” başlığını taşıyan ikinci bölümde Platon’un Devlet kitabının 7. bölümünde geçen mağara alegorisinden bahsedilir. 

‘Alem(iz-belirti) ve âlem(evren) arasındaki karşılıklı irtibata değinen yazar bu bölümde insanın “güzel olanı keşif ve inşa ettiğine” değinmektedir. “İyi, doğru ve güzelin bilgisi, bizi erdemli bir hayata sevk eder.”

 

“Varlığın Keşfi Olarak Tefekkür” adlı üçüncü bölümde, aşkın özne olma özelliğinin insanın diğer varlıklardan ayırt eden bir özellik olduğuna değinilir. Böylece insanın varlığın manasını keşfi “tefekkür” olarak adlandırılır. Varlığın keşfi salt özne odaklı veya evren odaklı olmamalı, varlığa bütüncül yaklaşılmalıdır. “Bu bütünlüğü sağlayan şey, varlıkta saklı olan akli ilkelerdir.” 

 

“Akıl, Bilgi, Hikmet” adlı dördüncü bölümünde akıl ve kalbin birbirinin yerine ikame edilecek şeyler olmadığı üzerinde durularak hikmetin “iyi, doğru ve güzel kavramlarını eş zamanlı kavramak” olduğuna değinilir. 

 

“Hayatı Anlam Üzerine Düşünmek” adlı beşinci bölümünde hayatın anlamını sorgulamanın hayatın doğasıyla ilişkili olduğundan bahsedilir. Anlam arayışının sürekli ve dinamik olduğuna değinen yazar, “özgürlüğün ancak bir anlama yöneldiğinde mümkün olduğunu” söylemektedir. 

 

“Kendini Bilmek ve Kendini Bulmak” adlı son bölüme göre “aradığımız ve bulmayı arzuladığımız şey, sabit değildir ve bizimle birlikte büyür, olgunlaşır, zenginleşir, genişler ve güzelleşir.” Düşünme bu bakış açısına göre salt zihni bir faaliyet değildir. “Düşünmek ile ahlak, tefekkür etmek ve erdemli davranmak arasında ayrılmaz bir bağ vardır.”

İstanbul AKADDER Birimi’nde Kitap Tahlili Yapıldı
Image
Arabic English Turkish