Arabic English Turkish

Tüm Haberler

İLSANDER Genel İstişare Yapıldı.

İLSANDER Genel İstişare Yapıldı.

İlim Sanat ve Kültür Derneğinin (İLSANDER) yıl boyunca yapılan tüm faaliyet ve çalışmaların değerlendirildiği Yıl Sonu Genişletilmiş İstişare Toplantısı 21 Haziran Salı günü yapıldı. Veli Aba Konferans Salonunda yapılan programda dernek çatısı altında faaliyet gösteren ilgili birimler bir araya geldi. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan toplantıya tüm birim, temsilcilik ve şubelerin faaliyet sunumları gerçekleştirildi.

Değerlendirme bölümünde Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Bal’ın “Muhasebe - Motivasyon ve Farkındalık başlıklı konuşmasında; Muhasebe, yapılan faaliyetleri hesap verebilirlik ilkesi çerçevesinde değerlendirmeye tabi tuttuktan sonra aklıselimle hareket etmektir. Motivasyon yapılan işleri daha ileri bir noktaya taşımak için gerekli destek ve morali sağlama tekniğidir. Farkındalık ise yapılan bir işin benzer faaliyetler ile kıyaslandığında daha fazla yeniliklerin ortaya çıkmasıdır. Sizlere 2022-2023 Eğitim ve Faaliyet yılında icra edeceğimiz " Kendi Keşfet ve Geleceğe Umut Ol." Projemiz ile inşallah kurumsal farkındalık oluşturmayı hedeflemekteyiz.” olarak belirrti.

Toplantı, tüm katılımcıların Derneğin yürüttüğü yoğun birim çalışmaları ile aidiyet ve gönüllülük bilincinin öneminden, çalışma sahasında öne çıkan engel ve hedefler ile yaşanılan toplumun ailevi, gençlik ve ahlaki sorunlarına gerçekçi yaklaşımlar, hedef ve çalışma usulünün daha faydalı nasıl olunabileceği değerlendirilmeleriyle sona erdi.

İLSANDER Genel İstişare Yapıldı.

AKADDER Geleneksel Yıl Sonu Etkinliği Yapıldı

AKADDER Adana Temsilciliği ve Ülfet Derneği EKE Komisyonu tarafından düzenlenen ‘Geleneksel Yıl Sonu Etkinliği’ Adana Merkez Camii’nde gerçekleştirildi.

Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) Adana Temsilciliği ile Ülfet Derneği Evde Karakter Eğitimi (EKE) Komisyonu tarafından geleneksel hale getirilen yıl sonu etkinliklerinin 2022 programı 18 Haziran Cumartesi günü Adana Merkez Camii ve bahçesinde gerçekleştirildi. Etkinliğe dernek ve komisyon yöneticileri ve üyelerin yanı sıra çok sayıda gönüllü aile katılım gösterdi.

Sembolik okuma etkinliği, piknik, çocuk yarışmaları ve cemaatle namaz gibi içeriklere sahip programda aileler hoşça vakit geçirirken, çocuklar da doyasıya eğlendi. EKE öğrencilerinin Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan yıl sonu programı, ikindi namazının cemaatle kılınması ve cami içerisinde yetişkinler ve çocukların kurduğu halkalarda yarım saatlik sembolik kitap okuması ile devam etti. Yetişkinlerin Prof. Dr. Mehmet Görmez’in “Gençliğin Anlam Arayışı” adlı eseri, çocukların da seviyelerinde uygun kitapları okuduğu okuma etkinliği kısmının akabinde AKADDER Adana sorumlusu Şeyma Bulut ile Ülfet Derneği EKE Komisyonu sorumlusu Buket Makas, birer esere dair değerlendirmede bulunarak, katılımcılara program içeriğinden bahsetti.

Daha sonra cami bahçesinde geçilerek topluca piknik yapılıp, çocuk yarışmaları düzenlendi.

AKADDER Geleneksel Yıl Sonu Etkinliği Yapıldı

Ülfet-Der Kitap Tahlil Programları Nihayete Erdi

Ülfet Derneği aylık kitap tahlil programlarının sonuncusu gerçekleşti.

Ülfet Derneği’nin yıl boyunca aylık periyotlarla sürdürdüğü kitap tahlil programlarının sonuncusu 7 Haziran Salı günü Ülfet Derneği Merve Algan Konferans Salonu’nda yoğun bir katılımla gerçekleşti. Yazar Beşir Ayvazoğlu’nun merhum Turgut Cansever’e dair gözlem ve aktarımlarını içeren ‘Dünyayı Güzelleştirmek’ adlı eserinin kritiğinin yapıldığı program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Akabinde ise sahneye çıkan Adanalı Mütefekkir Sami Gül (Balcı Cami) ile Ülfet Derneği YK üyeleri eğitimciler Halid Kolan ve Hasan Aras esere dair bölümler halinde aktarımlarda bulundu.

Ülfet-Der Kitap Tahlil Programları Nihayete Erdi

Gençlik Çalışanları için Dijital Dönüşüm Fırsatı Proje Toplantıları gerçekleştirildi

Bülbülzade Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından gerçekleştirilen Erasmus + KA210 programı kapsamında yürütülen Gençlik Çalışanlarına Yönelik Dijital Dönüşüm Fırsatı projemizin Gaziantep toplantıları tamamlandı.

Toplantılar BEKAM temsilcileri, Majka İnsani Yardım Derneği temsilcileri ve vakıf gönüllülerinin katılımıyla Vakıf merkezindeki Davut Özgül Konferans Salonunda gerçekleştirildi. İlk gün tanışma ve sohbet ile başlayan toplantı kurumların tanıtımı ile devam etti. Kurum tanıtımlarında Majka İnsani Yardım Derneği temsilcisi Lidija Ilijevska, kuruluşlarının vizyonunu ve gerçekleştirdikleri faaliyetleri anlattı. Daha sonra BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Bülbülzade Vakfı ve BEKAM’ın gerçekleştirdiği faaliyet ve çalışma alanları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Gerçekleştirilen toplantıda kurum tanıtımlarını ardından açılış konuşması gerçekleştiren BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, “Dijital dönüşüm geldiğimiz noktada STK’lar için oldukça büyük önem teşkil ediyor. Gençler bu dünyanın içerisine doğdu fakat biz dijital mecralara gençlere göre daha geç uyum sağlıyoruz. STK’lar adına gençlere ulaşabilmek oldukça büyük önem arz ediyor. Bunun yanı sıra dijital mecralar STK’lara birçok yeni faaliyet alanları da yaratıyor. Bu da STK’lar için dijital dönüşümün büyük bir gereklilik olduğunu bizlere gösteriyor” diye konuştu.

Toplantıda kurum tanıtımlarının ardından açılış konuşması gerçekleştiren Majka İnsani Yardım Derneği temsilcisi Lidija Ilijevska, “Bizim bu konuda yapmamız gereken bir yol haritası ile birlikte bu sürece hız kazandırmaktır. Teknoloji sınırları ortadan kaldıran bir nimet olarak görülebilir. STK’lar olarak bunu iyi kullanırsak birçok yeni insana ulaşmamız mümkün olacaktır. Dijital dönüşüm alanında büyük bir atılım yapmamız gerektiğine inanıyorum. Sosyal mecraların bir mücadele alanı olarak kullanılması toplumların gelişmesi açısından büyük önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.  Toplantı sonrası Vakıf merkezini gezen Majka İnsani Yardım Derneği temsilcileri Katre Sanat Merkezi, Ortadoğu Medya Merkezi, BEKAM ve İstikrar Spor Merkezi faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Toplantının ikinci günü REFAR Enstitüsü Başkanı Ali Özcan’ın “Dijital Dönüşüm ve STK’larda Dijital Dönüşüm Basamakları” konulu sunumu ile başladı. Özcan, gerçekleştirdiği sunumda STK’ların dijital dönüşüm konusunda yapmaları gereken çalışmalardan bahsederken sunumun ardından düzenlenen workshop’ta tüm katılımcılar bu konudaki fikirlerini dile getirdi. Gerçekleştirilen toplantının ardından Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanı ziyaret edilerek buradaki faaliyetler hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

Toplantının 3. günü İstanbul İbn Haldun Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Kaplan tarafından gerçekleştirilen “Gençlik Çalışmalarında Dijital Dönüşüm İmkânı” konulu sunum ile başladı. Kaplan gerçekleştirdiği sunumda STK’ların dijital dönüşüm konusunda atmaları gereken adımlardan ve bu adımların uygulama alanlarından bahsederken bu çalışmaların hangi çizgide gerçekleştirilmesi gerektiğiyle ilgili bilgiler verdi. Gerçekleştirilen sunumun ardından toplantının workshop bölümüne geçildi. Workshop bölümünde bu konuda STK’ların yapması gereken çalışmalar hakkında soru cevap ve fikir alışverişi gerçekleştirildi. Toplantı sonrası Zeugma Müzesi, Panorama Müzesi Gezisi ve Kurum Ziyaretleri gerçekleştirildi.

Gaziantep’teki birçok Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisinin de katılım gösterdiği toplantının 4. gününde, yapılan görüşmeler hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. “Gençlik Çalışanlarına Yönelik Dijital Dönüşüm Fırsatı” adlı projenin tam anlamıyla hayata geçirilmesi için yapılacak çalışmalar hakkında yol haritası belirlenirken, Muhammed Furkan Yaşar tarafından yaygınlaştırma faaliyeti kapsamında gerçekleştirilen “Değerlendirme ve Kapanış” sunumu ile projenin Gaziantep toplantıları tamamlandı. Toplantının ardından Gaziantep Üniversitesi Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi ziyaret edilerek NASA sergisi gezildi.

Proje toplantılarının 5. gününde Rum Kale ve Gaziantep’in Tarihi mekanlarına gerçekleştirilen gezilerin ardından Vakıf Başkanı Turgay Aldemir ziyaret edilerek ortak alanlarda ortak faaliyetler yapılmasına yönelik istişarelerde bulunuldu. Ziyaret Makedonyalı STK temsilcilerine hediye takdimi ile son buldu.

Projenin 2. faaliyeti 18-22 Temmuz tarihleri arasında Kuzey Makedonya’nın Kumanova şehrinde yapılacak.

Gençlik Çalışanları için Dijital Dönüşüm Fırsatı Proje Toplantıları gerçekleştirildi

Rıdvan Hoca Vakfı’nda “Coğrafyamızda Yaşananlar” başlıklı konferans yapıldı

Rıdvan Hoca Vakfında 15 Haziran Çarşamba günü Ortadoğu Uzmanı ve Yazar Süleyman Arslantaş’ın sunumuyla “Coğrafyamızda Yaşananlar” başlıklı konferans gerçekleştirildi.

Program öğrencilerin Kuranı Kerim tilavetiyle başladı. Selamlama Konuşması gerçekleştiren Rıdvan Hoca Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Seyfi Pınarbaşı konuşmasında “30 yıldır bu şehirde eğitim ve davet çalışmaları yapıyoruz nesli ıslah ederken arzı da imar etme bilinciyle hareket ediyoruz. Yaptığımız akademik eğitim seminerlerinin bir yenisini icra edeceğiz. Kıymetli hocamız Süleyman Aslantaş coğrafyamızda yaşananları anlatacak. Şüphesiz bu tür programlar bir genel değerlendirmeye, samimi bir murakabeye imkân vermenin yanında, farklı düşünce ve tecrübelerin edinilmesine, eksiklerin, hataların görülmesine katkı sağlıyor. Burada yaptığımız seminerlerde, sunumların, fikir teatilerinin gelecekteki faaliyetlerimizin ve fikriyatımızın güçlendirilmesine vesile olacağına inanıyoruz. Özelde İslam Dünyasının genelde bütün dünyanın içinden geçtiği zorlu bir süreç yaşıyoruz, belirsizlikler ve karışıklıklarla dolu, hakikatle batılın, doğru ile yanlışın birbirine karıştığı bir zamanda, dünyanın mesuliyetini üzerinde taşıyan Müslümanlar olarak bizlerden beklenen ilk iş netliklere ulaşmaktır. Ahlakımızda net, amellerimizde net, düşüncelerimizde net olmalıyız. İkircikli tavırlar, kaypak değerler ve belirsiz söylemler en çok ihtiyaç duyulan netliği kaybetmemize ve amaçlarımızı muğlaklaştırmaya yol açmaktadır. Bunun üstesinden gelmenin yolu ise insanımızın niteliğini artırmaktan geçiyor. Yaptığımız bu eğitim seminerleri insanımızın niteliğini artırmaya yönelik çalışmalardan bazılarıdır.” ifadelerini kullandı.

Sonrasında program konuğu Ortadoğu Uzmanı ve Yazar Süleyman Arslantaş’ söz alarak, “Din iki şeyi bilmeyi gerektirir. 1. dinin kendisi, 2. ise dinin tatbik sahası olan dünya. Bunları hakkıyla bilemezsek problemler çıkar ve çözemeyiz. Coğrafyamızda üç semavi dinin de yaşam sahası vardır. Dolayısıyla mukaddesleri vardır. Coğrafyamız enerji deposudur. Petrol vs. zaten var. Osmanlı dininden dolayı lağvedilmiştir. Osmanlı bir nevi petrol şehididir. Bir diğer mesele Osmanlı’nın bağrına saplanan İsrail hançeridir. Ortadoğu Coğrafyası cetvelle parsellendi. Bölgede bir Siyonist devlet kurulması kararlaştırıldı. !917 sonrası bölgemize ciddi bir Yahudi göçü oldu. 1941’e kadar İngilizler tarafından desteklenen Yahudi devleti fikri bu tarihten sonra Amerika tarafından desteklenmeye başladı. Osmanlı bakiyesi Türkiye Cumhuriyeti 1949’da İsrail’i tanıdı. İsrail kurulduğundan itibaren güvenlik ve meşruiyet sorunu yaşayan bir ülke. 1949’da İsrail’e verilen işletme ruhsatı 2009’da askıya alındı. (One minute-Davos çıkışı ile). İsrail Türkiye ile ilişkilerin bozulmasının kendilerine vereceği zararı çok iyi bildiği için bozulmasını istemez. Eksiklerine rağmen Türkiye olaylara müdahale edebilen, itiraz eden tepki veren bir ülke. BM İsrail 1967 öncesi sınırlarına çekilsin diyor. Bunu kabul etmek 1967 öncesi işgali meşrulaştırmaktır. Dün İran bu devrimi İslam adına yaptı. Humeyni halkı Şii olduğu için Müslüman olan ülkesinde Şiilik, Sünnilik yok İslam var diyebildi. Fakat günümüz İran’ı Suriye’de Sünnileri katlediyor. Seyyid Kutup der ki İslam’ın egemen olmadığı yerlerde Müslümanlar ıslahatçı olamazlar, inkılapçı olurlar. Emperyalistler için bu devrim kabul edilemezdi. Bu yüzden Irak’ı İran’a musallat ettiler. İran zaman içerisinde İslam kimliğinden mezhep kimliğine sıyrıldı, daha sonra da etnik kimlik öne çıktı. 1991 de Körfez Harekâtı başladı. Amerika Türkiye’yi Musul-Kerkük haklarımız karşılığında kendisine destek olmaya çağırdı. Yeni dünya düzeninde enerji bölgelerini ele geçirmek, enerji trafiğini kontrol etmek, Siyasal İslam’ı etkisizleştirmek ve alternatif olmaktan çıkarmak hedefi var. Kıymetli Müslümanlar Hz. Muhammed (sav)’in ibadet sünnetleri ile ilgilendiğiniz kadar stratejik sünnetleriyle de ilgilenin. İsrail’in güvenliği için İslam Coğrafyasında antik butik devletler kurulmak isteniyor. Bunun önündeki en büyük engel Türkiye’dir.” ifadelerine yer verdi.

Soru cevap kısmının ardından program son buldu.

 

Rıdvan Hoca Vakfı’nda “Coğrafyamızda Yaşananlar” başlıklı konferans yapıldı

Kadın STK Temsilcileri Ülfet-Der’de Buluştu

Ülfet Derneği aylık kitap tahlil programlarının sonuncusu gerçekleşti.
Ülfet Derneği’nin yıl boyunca aylık periyotlarla sürdürdüğü kitap tahlil programlarının sonuncusu 7 Haziran Salı günü Ülfet Derneği Merve Algan Konferans Salonu’nda yoğun bir katılımla gerçekleşti. Yazar Beşir Ayvazoğlu’nun merhum Turgut Cansever’e dair gözlem ve aktarımlarını içeren ‘Dünyayı Güzelleştirmek’ adlı eserinin kritiğinin yapıldığı program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.
Akabinde ise sahneye çıkan Adanalı Mütefekkir Sami Gül (Balcı Cami) ile Ülfet Derneği YK üyeleri eğitimciler Halid Kolan ve Hasan Aras esere dair bölümler halinde aktarımlarda bulundu.

Kadın STK Temsilcileri Ülfet-Der’de Buluştu

İLSANDER YAZ OKULU BAŞLIYOR..

İlim Sanat ve Kültür Derneğince (İLSANDER) 27 Haziran – 29 Temmuz tarihleri arasında Oğuz Kağan Anadolu Lisesinde devam edecek, 5 haftalık “ Eğlenerek-Uygulayarak Öğrenme “ sürecini kapsayan Yaz Okulu başlıyor..

7-14 yaş arasındaki öğrencilere yönelik Kur’an’ı-Kerim öğretimi ile Sosyal ve Kültürel Aktivitelerin , çeşitli Yetenek Geliştirici Tematik Atölyelerin yer alacağı eğitimlerin yer alacağı, sınırlı kontenjanın olduğu İlsander “Yaz Okuluna” kayıt yaptırmakta acele
ediniz..

Kayıtlar iletişim telefonları ve Derneğimizde yapılmaktadır.

 

İLSANDER YAZ OKULU BAŞLIYOR..

“Vatan Nağmeleri” Rıdvan Hoca Vakfı’nın ev sahipliğinde yapıldı

Rıdvan Hoca Vakfı’nın ev sahipliğinde Mozaik Derneği ve Osmanlı Eğitim Merkezi iş birliği ile 11 Haziran Cumartesi günü “Vatan Nağmeleri” başlığıyla Edebiyatın başkenti Kahramanmaraş’ta Şiir ve Edebiyat Şöleni düzenlendi. 

Program Kuranı Kerim tilavetiyle başladı. Rıdvan Hoca Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Seyfi Pınarbaşı açılış konuşmasında “Yeteneklerimiz eğilimlerimiz, seciyemiz iç güdümlerimiz, reflekslerimiz ve davranış biçimlerimiz bizim seçmediğimiz ve verili olarak içine doğduğumuz bir zorunlu formdur. Akletme, din, sanat, kültür, bilim gibi insan yetenekleri bu zorunlu formu anlama, değiştirme veya kabullenme seçimini yapmamızı sağlayan bilgi ve görüş idraki kazandırır. İnsan tözünü tercih etmek özgürlüktür. Yani özgürleşme, insanlaşma çabasıdır ve insan olmak özgür olabilmektir. 

 “Güzel insan aramak ile insandaki güzelliği aramak arasında ince bir fark vardır” Bugün içinde bulunduğumuz öngörülemezdik duygusunun oluşturduğu kaygıyı ancak birbirimize tutunarak, birbirimizi anlayarak ve destekleyerek aşabiliriz. Güvenilir bir insan olarak istikamet üzere yol almak basit ve dar anlamının sınırlarını aşmaktır.  Kolektif hafızada sevmeyi de nefret etmeyi de haklı çıkaracak birçok gerekçe vardır. Siyasal konjonktür bu duyguların hangisinin baskınlaştırılacağına hükmeder. Vasat insanların dünyasında hisler karmaşıktır. Dolayısıyla entelektüel insanlara şair, yazar, senarist, yönetmen, eleştirmenlere sorumluluklar düşmektedir. Sevmenin bir arada yaşamanın erdemine dayalı çıktıları eserlerine yansıtmalı ve topluma sunmalıdır.  

Büyük Şair Necip Fazıl Kısakürek şiiri, “üstün bir idrak işi” olarak tanımlar. Ona göre şiir, sonsuz bir çaba gerektirir. Çünkü şiir için kesin bir bulma söz konusu değildir. Her daim devam eden ve buldum denilebilecek nihai bir basamağı olmayan ve ebediyen aranacak bir cevherdir. Onun arayışı, buldum denildiğinde yeniden başlar. Şair, bu dipsiz olma halinin, şiirin “mutlak hakikati arama” işi olmasından kaynaklandığını belirtir. Rüzgâr tarlanın üzerinde ne kadar şiddetli eserse essin, saplar kırılmaz… Başak, her zamanki gibi yukarıdan fısıldar söylenecek sözünü! 

ŞE-A-RA fiiline dikkatle bakıp bilme, tanıma, fark etme' anlamı verilmiştir. Bu anlamdan dolayı dikkatli anlayış ve bilgi sahibi anlamında şiir yazanlara şair denmiştir ki, bu aynı zamanda şuur sahibi demektir. Şairler her tür zorluğa rağmen şuur sahibi olmaları hesabıyla Başak, misali her zamanki gibi yukarıdan fısıldar söylenecek sözünü! Cesurca, çekinmeden, korkmadan.” ifadelerini kullandı. Sonrasında Şair Rim Hammud selamlama konuşmasını gerçekleştirdi. Kahramanmaraş’ın yaşayan şairlerinden Şair İnci Okumuş, Şair Yasin Mortaş, Şair Hüseyin Burak Us, Şair Ömer Yalçınova, Şair Mehmet Mortaş, Filistinli Şair Semir Atiyye, Iraklı Şair Muhammed Nusayyif, Suriyeli Şairler Hüseyin Elabdullah, Hikmet Şafi Essad’ın yanı sıra birçok şair programa katılarak şiirlerini okudular. KSÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Selim Somuncu “Şiir ve Edebiyat Eleştirisi” başlığında verimli bir sunum yaptı. Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Yazar ve Şair Mevlâna İdris Zengin’i anmak amacıyla vakfımızda eğitim gören öğrencilerimiz merhumun şiirlerini seslendirdiler. Program hatıra fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.

 

“Vatan Nağmeleri” Rıdvan Hoca Vakfı’nın ev sahipliğinde yapıldı

Bülbülzade Vakfı, “Hayır Çarşısı ve Bahar Şenlikleri” Gerçekleştirildi

Bülbülzade Vakfı’nın her yıl geleneksel olarak düzenlediği Hayır Çarşısı ve Bahar Şenlikleri Kermesi Gaziantep Masal Park’ta gerçekleştirildi.
Bülbülzade Vakfı’nın her yıl ihtiyaç sahipleri yararına geleneksel olarak düzenlediği Hayır Çarşısı ve Bahar Şenlikleri kermesi bu sene 3-4-5 Haziran tarihlerinde, Masal Park’ta yapıldı. Hayır Çarşısında; yöresel ev yemekleri, kitap, halı, ayakkabı, pasta, tatlı, zücaciye, kıyafet, meşrubat ve tanıtım stantları yer aldı. Bahar şenlikleri kapsamında canlı müzik, söyleşi, çocuk ve spor etkinlikleri de gerçekleştirildi. Ortadoğu Medya, Evde Karakter Eğitimi Komisyonu ve Hayata Dokun Yetim Derneği, Hayır Çarşısında stant açarak faaliyetlerini tanıttı.
Gaziantep Vali Yardımcısı Anıl Alkan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Abdullah Aksoy, Masal Park'ta gerçekleştirilen Hayır Çarşısı ve Bahar Şenlikleri kermesini ziyaret ederek stantları gezdi.

Bülbülzade Vakfı, “Hayır Çarşısı ve Bahar Şenlikleri” Gerçekleştirildi
Image
Arabic English Turkish