Arabic English Turkish

Tüm Haberler

AKADDER Tematik Tefsir Okumalarının İlk Dersi Yapıldı

AKADDER tematik tefsir okumaları yeni dönem ilk dersi "Dijital Çağ ve Dönüşen Dünya" üst başlığıyla 29 Eylül tarihinde çevrimiçi ortamda yapıldı.

Gerçekleştirilen Tematik tefsir okumalarında şunlar konuşuldu:

“Matbaanın icadından bu yana insanoğlu yaşanılan her yeni olaya karşı direnç gösterme yolunu seçmiştir. Ama bir süre sonunda insanlar teknolojik gelişmeler için kullandıkları tavrı ifade eden "asla olmazı, hayatın olmazsa olmazı" haline dönüştürmüştür.”

“İnsan bilmediğinden korkar. Korkunun üstüne gitmek, teknolojiyle barışmak ve teknolojiyi doğru kullanıp, doğru bilgiyi yaymak zorundayız.

"Biz kimiz, ne söylüyoruz?" Bu değişen ve dönüşen dünyada kâmil insanların mutlaka söyleyecek sözleri olmalıdır.”

“Günümüzde artan veri kullanımıyla enformasyon çağında yaşıyoruz. Bu noktada Hucurat suresinde geçen "Ey iman edenler! Size bir fasık haber getirirse, bilmeyerek bir topluluğa zarar verip yaptığınıza pişman olmamak için o haberin doğruluğunu araştırın." hitabına uyacak yetkinlikte olmalıyız. “

“Karışık problemleri çözmek için insan gereklidir. İnsana ihtiyaç hiç bitmeyecektir.”

AKADDER Tematik Tefsir Okumalarının İlk Dersi Yapıldı

STK Kadın Temsilcilerinden AKADDER’e Ziyaret

İstanbul'daki farklı sivil toplum kurumlarının temsilcileri AKADDER gönüllülerin katılımıyla İstanbul Kitap Kahve'de bir araya gelerek AKADDER Yönetim Kurulu Başkanı Rabia Aldemir’e ziyarette bulundu.

Görüşmeye İKADDER Yönetim Kurulu Başkanı Funda Akyol, HEKVA Yönetim Kurulu Başkanı Piyale Çitil, Özlenen Çocuk ve Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şule Azaklı, İLKE Vakfı Sivil Toplum Akademisi Koordinatörü Mine Çatal, Assalam Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nazan Yalçınkaya katıldı. Görüşmede sivil toplum kuruluşu temsilcileri yaptıkları faaliyet ve çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı. Daha sonra dijitalleşme, veri elde etme, STK’larda dijital dönüşüm konuları hakkında konuşuldu.

Görüşme, yeni dönem faaliyetleri, yapılacak projeler ve okuma gruplarının arttırılması üzerine istişare edilmesinin ardından sona erdi.

STK Kadın Temsilcilerinden AKADDER’e Ziyaret

AKADDER, Tek Ebeveynli Ailelerle Tanışma Pikniği

AKADDER İstanbul temsilciliği gönüllüleri, 17 Eylül Cumartesi günü tek ebeveynli ailelerle tanışma pikniğinde buluştu.

Tanışma ve kaynaşma etkinliklerinin yapıldığı toplantı, Şehzadebaşı Cami’sinde gerçekleştirildi. Çocuklara yönelik çeşitli etkinlikler yapılan pikniğe Anadolu Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Alpcan, Anadolu Federasyonu Genel Sekreteri Hacı Abuzer Nas ile Genel Merkez İdari Müdürü Ömer Kurt ziyarette bulundu. 

Program, çalışmalar kapsamında yapılması planlanan psiko-sosyal destek ve akademik destek seminerleri hakkında bilgi verilmesinin ardından sona erdi.

 

AKADDER, Tek Ebeveynli Ailelerle Tanışma Pikniği

AKADDER Adana’dan ‘Rotamız Adana’ Etkinliği

 AKADDER Adana Temsilciliği, gönüllülerine yönelik 'Rotamız Adana' adlı bir şehir içi gezi etkinliği düzenledi.

Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) Adana Temsilciliği, geleneksel kültür etkinlikleri kapsamında 21 Mayıs Cumartesi günü gönüllülerine yönelik bir şehir içi gezi programı tertipledi. ‘Rotamız Adana’ adlı etkinliğe Akadder Adana yöneticileri ile çok sayıda gönüllü iştirak etti. Sabah saatlerinde başlayan etkinlik, sırasıyla Yağ Camii, Ulu Camii, Büyük Saat, Yeni Camii, Ramazanoğlu Mescidi ve Konağı ile Taş Köprü’nün gezilmesi ile devam etti.

Eğitimci Harun Saygılı rehberliğinde gerçekleşen etkinlikte, katılımcılara Adana'nın tarihi ve turistik mekânlarının tarihsel süreci aktarıldı. Yapılan gezi etkinliği akabinde katılımcılara Ülfet Derneği genel merkezinde yemek ikramında bulunularak program sonlandırıldı.

AKADDER Adana’dan ‘Rotamız Adana’ Etkinliği

AKADDER İl Temsilcileri Toplantısı Yapıldı

AKADDER İl temsilcileri toplantısı, 26 Eylül Pazartesi günü çevrimiçi ortamda yapıldı. 

Yapılan toplantıda AKADDER'in düzenli periyotlarla çevrimiçi ortamda devam eden kitap tahlilleri ve tefsir derslerinin yeni dönem takvimlendirmesi hakkında bilgi verildi. İllerin yıllık planlamaları, yeni dönem faaliyetleri ve yapılacak yeni projeler gündem edildi. Yapılan iyi örnek çalışmalarının tanıtımı yapılan toplantı, yeni döneme dair iyi dilek temennileriyle sona erdi.

AKADDER İl Temsilcileri Toplantısı Yapıldı

AKADDER Geleneksel Yıl Sonu Etkinliği Yapıldı

AKADDER Adana Temsilciliği ve Ülfet Derneği EKE Komisyonu tarafından düzenlenen ‘Geleneksel Yıl Sonu Etkinliği’ Adana Merkez Camii’nde gerçekleştirildi.

Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) Adana Temsilciliği ile Ülfet Derneği Evde Karakter Eğitimi (EKE) Komisyonu tarafından geleneksel hale getirilen yıl sonu etkinliklerinin 2022 programı 18 Haziran Cumartesi günü Adana Merkez Camii ve bahçesinde gerçekleştirildi. Etkinliğe dernek ve komisyon yöneticileri ve üyelerin yanı sıra çok sayıda gönüllü aile katılım gösterdi.

Sembolik okuma etkinliği, piknik, çocuk yarışmaları ve cemaatle namaz gibi içeriklere sahip programda aileler hoşça vakit geçirirken, çocuklar da doyasıya eğlendi. EKE öğrencilerinin Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan yıl sonu programı, ikindi namazının cemaatle kılınması ve cami içerisinde yetişkinler ve çocukların kurduğu halkalarda yarım saatlik sembolik kitap okuması ile devam etti. Yetişkinlerin Prof. Dr. Mehmet Görmez’in “Gençliğin Anlam Arayışı” adlı eseri, çocukların da seviyelerinde uygun kitapları okuduğu okuma etkinliği kısmının akabinde AKADDER Adana sorumlusu Şeyma Bulut ile Ülfet Derneği EKE Komisyonu sorumlusu Buket Makas, birer esere dair değerlendirmede bulunarak, katılımcılara program içeriğinden bahsetti.

Daha sonra cami bahçesinde geçilerek topluca piknik yapılıp, çocuk yarışmaları düzenlendi.

AKADDER Geleneksel Yıl Sonu Etkinliği Yapıldı

AKADDER Adana “Yoldaki Mühendis” Adlı Kitabı Tahlil Etti

 AKADDER Adana Temsilciliği, “düzenlediği kitap tahlil programında “Yoldaki Mühendis” adlı kitabı gündemine aldı.

Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) Adana Temsilciliği’nin eğitimcilerine yönelik olarak aylık periyotlarla düzenlediği kitap tahlil programlarının sonuncusu 30 Mart Çarşamba günü Ülfet Derneği genel merkezinde yapıldı. Abdullah Galip Bergusi’nin kaleme aldığı “Yoldaki Mühendis” adlı kitabı okuyanlarca icra edilen kitap kritiğinde katılımcılar söz alarak kitaba dair değerlendirmelerde bulundu.

AKADDER Adana “Yoldaki Mühendis” Adlı Kitabı Tahlil Etti

AKADDER, Yeni Dönemin İlk Programını Gerçekleştirdi

Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) Osmaniye Temsilciliğince 23 Eylül Cuma günü İLSANDER Veli Aba Konferans Salonunda yeni döneme açılış yapılarak ilk program düzenlendi.

 Programda, Nesrin Karataş “Acının insanı nasıl geliştirdiğini”, Dürdane Ateş ise “Salih amelin hayatımızdaki önemini” anlatan konulara değindiler. Ayrıca Programda yeni dönemde yapılacak faaliyetler ve çalışmalar hakkında bilgilendirme yapıldı.

AKADDER, Yeni Dönemin İlk Programını Gerçekleştirdi

İstanbul AKADDER Birimi’nde Kitap Tahlili Yapıldı

AKADDER İstanbul Biriminin aylık oturumlarla İstanbul Kitap Kahve’de düzenlediği kitap tahlilleri devam ediyor. 

24 Eylül Cumartesi günü Meryem Özlü moderatörlüğünde, Furkan Yaşar’ın anlatımıyla gerçekleştirilen programda İbrahim Kalın’ın “Açık Ufuk” kitabı tahlil edildi. 

 

Kitap tahlilinden bazı notlar şu şekilde:

“Düşünmek Çileli Bir İştir” adlı kitabın ilk bölümünde epistemoloji ve ontolojinin birbiriyle irtibatı üzerinden düşünmek kavramı incelenmiştir. “Eyleme dönüşmeyen ve zamana müdahale etmeyen bir düşünce, zihinsel bir egzersizden öteye gidemez” 

Düşünmek, yolda olmayı ifade eden çileli bir iştir. Bu noktada çile, bir işi uzun süreli yaptıktan sonra sonuca ulaşılamayacağı bilinse de onun için emek verilmesidir. Neden sorusuna karşılık olarak düşünme evresi başlarken bu soru, süreç içerisinde “ne yapmalıyım” sorusunu da içeren bir eylem haline dönüşmektedir. 

 

“Mağaradan Çıkanı Vururlar: Yol, Tefekkür ve Tahayyül” başlığını taşıyan ikinci bölümde Platon’un Devlet kitabının 7. bölümünde geçen mağara alegorisinden bahsedilir. 

‘Alem(iz-belirti) ve âlem(evren) arasındaki karşılıklı irtibata değinen yazar bu bölümde insanın “güzel olanı keşif ve inşa ettiğine” değinmektedir. “İyi, doğru ve güzelin bilgisi, bizi erdemli bir hayata sevk eder.”

 

“Varlığın Keşfi Olarak Tefekkür” adlı üçüncü bölümde, aşkın özne olma özelliğinin insanın diğer varlıklardan ayırt eden bir özellik olduğuna değinilir. Böylece insanın varlığın manasını keşfi “tefekkür” olarak adlandırılır. Varlığın keşfi salt özne odaklı veya evren odaklı olmamalı, varlığa bütüncül yaklaşılmalıdır. “Bu bütünlüğü sağlayan şey, varlıkta saklı olan akli ilkelerdir.” 

 

“Akıl, Bilgi, Hikmet” adlı dördüncü bölümünde akıl ve kalbin birbirinin yerine ikame edilecek şeyler olmadığı üzerinde durularak hikmetin “iyi, doğru ve güzel kavramlarını eş zamanlı kavramak” olduğuna değinilir. 

 

“Hayatı Anlam Üzerine Düşünmek” adlı beşinci bölümünde hayatın anlamını sorgulamanın hayatın doğasıyla ilişkili olduğundan bahsedilir. Anlam arayışının sürekli ve dinamik olduğuna değinen yazar, “özgürlüğün ancak bir anlama yöneldiğinde mümkün olduğunu” söylemektedir. 

 

“Kendini Bilmek ve Kendini Bulmak” adlı son bölüme göre “aradığımız ve bulmayı arzuladığımız şey, sabit değildir ve bizimle birlikte büyür, olgunlaşır, zenginleşir, genişler ve güzelleşir.” Düşünme bu bakış açısına göre salt zihni bir faaliyet değildir. “Düşünmek ile ahlak, tefekkür etmek ve erdemli davranmak arasında ayrılmaz bir bağ vardır.”

İstanbul AKADDER Birimi’nde Kitap Tahlili Yapıldı

AKADDER, MEHMET GÖRMEZ’İN “GENÇLİĞİN ANLAM ARAYIŞI” KİTABINI TAHLİL ETTİ

AKADDER Osmaniye Temsilciliği 21 Mayıs Cumartesi günü, İLSANDER Veli Aba Konferans Salonunda Prof. Dr. Mehmet Görmez ‘in "Gençliğin anlam arayışı" kitabını tahlil etti.

Gerçekleştirilen Kitap tahlilinde kitap ile ilgili şu çıkarımlarda bulunuldu;

Kitapta; Dijitalleşmenin beraberinde getirdiği bilgi kaosu ve yorum anarşisinin, genelde insanlığın, özelde gençliğin anlam arayışını bir krize dönüştürdüğü gerçeğinden hareketle, din ile ilişkilerdeki zorlukları aşacak, insanı beşeriyetten ademiyete, ademiyetten insaniyete yüceltecek bir yol haritası sunmaktadır. Bilhassa gençlerimize sanal ekran uygarlığında hayâ ile nasıl hayat bulanacağına dair bir usul önerilmektedir.

Ayrıca bu kitap, “Batı, İslam’a neden Peygamberimiz üzerinden saldırıyor? Din ve medeniyet açısından Kudüs ve Mescid-i Aksa bizim için ne ifade ediyor? Ayasofya’nın, İslam’ın mabet hukukunda nasıl bir yeri vardır?” gibi güncel meselelere derinlikli dinî bakış açıları getirmektedir

 

AKADDER, MEHMET GÖRMEZ’İN “GENÇLİĞİN ANLAM ARAYIŞI” KİTABINI TAHLİL ETTİ

“Süreklilik ve Değişim Ekseninde Aile Olmak” Kitabı Tahlil Edildi

Anadolu Kadın ve Aile Derneği İstanbul Genel Merkezi tarafından 22 Ocak Cumartesi günü “Süreklilik ve Değişim Ekseninde Aile Olmak” kitabından Mehmet Görmez’in “Toplumun Temeli, Birey Değil Ailedir”, Cihan Aktaş’ın “Aile, Bir Hayat Okuludur” ve Alev Erkilet’in “Değişen Dünyada Kadın, Aile ve Sosyal Politikalara Dair Bazı Değerlendirmeler” adlı makalelerinin tahlili yapıldı.

“Süreklilik ve Değişim Ekseninde Aile Olmak” Kitabı Tahlil Edildi
Image
Arabic English Turkish