Arabic English Turkish

Tüm Haberler

Bülbülzade Vakfı Gönüllüleri İle Bayramlaştı

 Bülbülzade Vakfı tarafından Ramazan Bayramı dolayısıyla düzenlenen bayramlaşma programı; bayramın ikinci günü olan 3 Mayıs Salı günü Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda yapıldı.

 Gerçekleştirilen bayramlaşma programına Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, yönetim kurulu üyeleri, komisyon üyeleri, gönüllüler ve aileleri katıldı. Programda konuşan Vakıf Başkanı Turgay Aldemir bayramlaşma dolayısıyla yaptığı konuşmada, "Bugün burada birçok farklı coğrafyadan arkadaşlarımız var. Göçle gelen arkadaşlarımız bizi dualarına o kadar çok konu edindi ki Yüce Allah bizi bu vesileyle birçok kazadan muhafaza etti. Bizler kimin neden dolayı rızıklandırıldığını bilemeyiz ama kaderi ilahi bizi tarihin bu döneminde, bu şehirde bir araya getirdi. Bu yüzden gerek bu şehrin gerek bu coğrafyanın gerekse bu ülkenin sorunları için el birliği ile çalışmamız gerekiyor. Bayram bunların müzakere edildiği birlikte dertlenildiği yerdir. Bu vakıf ramazan ayı boyunca iftarından sahuruna birçok güzelliğe ev sahipliği yaptı. Hiçbirimizi diğeri, öteki olarak görmedik. Bu güzel aile ortamında bir arada olduğumuz gibi inşallah bu ortamı Azez'e, Halep'e, Şam'a ve Kudüs'e de götürürüz. Bunun için birlikte çalışmamız gerekir. Hiçbirimizin farklılıklarından dolayı ötekileştirilmediği bir dünya için hep birlikte çalışmamız gerekir. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizin bayramını tebrik ediyorum” dedi.

Gerçekleştirilen bayramlaşma programında konuşan Minber Şam Derneği temsilcisi Mustafa el Hüseyni, "Hepinizin bayramını kutluyorum. Zalimler bizi yurdumuzdan etse de burada çok güzel arkadaşlıklar kurduk. Bizlerde uyum adına artık bayramlarda Gaziantep yemeklerini yapıyoruz. Yuvarlama ve dolma yemekleri bayramda bizim de sofralarımızı süslemeye başladı. Biz Türk-Suriyeli ayrımı yapmadan insanı insan olduğu için seviyoruz. Tabi ki biz Suriyelilerin bayramları buruk geçiyor ama ben diyorum ki mazlumların zaferi yakındır" ifadelerini kullandı.

Gerçekleştirilen bayramlaşma programında konuşan Hayata Dokun Yetim Derneği Başkanı Yunus Atilla Hamallar, “Sizleri en kalbi duygularımla, sevgiyle, saygıyla selamlıyor; mübarek Ramazan Bayramınızı gönülden tebrik ediyorum. Bayramın; ülkemiz, milletimiz, İslam âlemi ve tüm insanlık için barışa, huzura ve esenliğe vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Bayramlaşma programında konuşan Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Özmantar, “Bugün sevinç günü, kederleri bir yana bırakıp mutlu olalım. Ramazan Bayramı’nı doya doya yaşayalım. Her şeye kadir olan Yüce Allah, bizleri, doğru yoldan ve sevdiklerimizden ayırmasın. Bayramlaşma programımıza katılan tüm katılımcılarımıza hayırlı ve bereketli bayramlar diliyorum” dedi.

Konuşmanın ardından bayramlaşma programına katılanlar duygu ve düşüncelerini ifade ederek katılımcıların bayramını kutladılar. Bayramlaşma programı, katılımcılar ile gerçekleştirilen hasbihal ve edilen duaların ardından sona erdi.

 

Bülbülzade Vakfı Gönüllüleri İle Bayramlaştı

Teşkilat Toplantısı “Ramazan Ayı” gündemiyle yapıldı

Vakıf komisyon birimlerimizin oluşturduğu teşkilatımız “Ramazan Ayı” gündemiyle 28 Mart Pazartesi günü bir araya geldi. Başı rahmet ortası mağfiret sonu cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan ayı vesilesiyle komisyonların planları oluşturuldu.

Ramazan ayının yaklaşmasıyla beraber komisyonlarımızdaki arkadaşlara farkındalık oluşturacak çalışmalar yapmaları için hatırlatmalarda bulunulması, fert olarak Ramazan’da yapılacak kişisel ibadetlere önem verilmesi hususlarına değinildi. Kur’an-ı Kerim hatimleri ve okuma grupları planlandı. Ramazan ayı boyunca Wadah Khanfar’ın İlk Bahar siyer kitabının okunması önerildi.

Ramazan ayı içerisinde yapılacak faaliyetlerin değerlendirildiği toplantıda öne çıkan etkinlikler ise şu şekildedir; Anadolu Öğrenci Birliği Üniversite içerisinde farklı sivil toplum kuruluşu öğrenci temsilcileriyle iftar programı düzenleyecektir. Askı da iftar var kampanyası için bağışta bulunmak isteyenlere yönelik www.askidaiftarvar.org adresi üzerinden detaylı bilgi erişimi sağlanmaktadır. 15 Ramazan’da Kardeşlik sofrası iftarları yurtiçi ve yurtdışında planlandı

Yardım komisyonu Ramazan ayının 2. haftasında belirlenen ailelere yönelik giydirme yardımları yapıyor. Suriye içerisinde kültür merkezlerinde yardım çalışmaları ve iftar sofraları kuruluyor. Hayata Dokun Yetim Derneği tarafından 400 yetim bilgisi yardım komisyonuyla koordinasyonu sağlandı. Ramazan ayı içerisinde yetim ailelerin evlerini ziyaret ederek iftar programları için başvuruları başladı. Suriye içerisinde 4 merkezde kültür merkezlerinde faaliyetler devam ediliyor.

Ramazan ayı ve sonrası için yapılacak etkinliklerin oluşturulduğu toplantı her birimin kendi faaliyet planının takdimi ile sona erdi.

 
Teşkilat Toplantısı “Ramazan Ayı” gündemiyle yapıldı

Bülbülzade Vakfı, “Hayır Çarşısı ve Bahar Şenlikleri” Gerçekleştirildi

Bülbülzade Vakfı’nın her yıl geleneksel olarak düzenlediği Hayır Çarşısı ve Bahar Şenlikleri Kermesi Gaziantep Masal Park’ta gerçekleştirildi.
Bülbülzade Vakfı’nın her yıl ihtiyaç sahipleri yararına geleneksel olarak düzenlediği Hayır Çarşısı ve Bahar Şenlikleri kermesi bu sene 3-4-5 Haziran tarihlerinde, Masal Park’ta yapıldı. Hayır Çarşısında; yöresel ev yemekleri, kitap, halı, ayakkabı, pasta, tatlı, zücaciye, kıyafet, meşrubat ve tanıtım stantları yer aldı. Bahar şenlikleri kapsamında canlı müzik, söyleşi, çocuk ve spor etkinlikleri de gerçekleştirildi. Ortadoğu Medya, Evde Karakter Eğitimi Komisyonu ve Hayata Dokun Yetim Derneği, Hayır Çarşısında stant açarak faaliyetlerini tanıttı.
Gaziantep Vali Yardımcısı Anıl Alkan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Abdullah Aksoy, Masal Park'ta gerçekleştirilen Hayır Çarşısı ve Bahar Şenlikleri kermesini ziyaret ederek stantları gezdi.

Bülbülzade Vakfı, “Hayır Çarşısı ve Bahar Şenlikleri” Gerçekleştirildi

Bülbülzade Vakfında Ramazan Etkinlikleri Devam Ediyor

Bülbülzade Vakfı her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan etkinliklerine ara vermeksizin devam ediyor.

Bülbülzade Vakfı, bünyesinde faaliyet gösteren komisyonlar ve kuruluşlar, Ramazan ayının rahmet ve bereket iklimini paylaşmak üzere vakıf genel merkezinde yer alan Davut Özgül Salonunda gönül sofralarında bir araya geldi. Vakıf bünyesinde faaliyet gösteren Yardım, Yetim, Esnaf, Öğretmen Suriye vb. komisyonlara özel ve genel kitleye hitap eden iftar sofralarında kardeşlikler pekiştirilirken hep birlikte paylaşma ve dayanışma iklimi yaşandı. Gerçekleştirilen programlarda birçok ailenin iftar sofralarında buluşması sağlanırken, toplumun her kesiminden insanların bir araya gelerek hasbihalde bulunması sağlandı.    

Ramazan ayının son haftasına girilirken Bülbülzade Vakfı, gerçekleştireceği iftar programları ile birçok gönüllüyü iftar sofralarında buluşturmaya devam edecek.

Bülbülzade Vakfında Ramazan Etkinlikleri Devam Ediyor

Bülbülzade Vakfı Geleneksel Ramazan İstişare Sohbetleri Gerçekleştirildi

Bülbülzade Vakfı tarafından her Ramazan ayında geleneksel olarak gerçekleştirilen "İstişare Sohbetleri" vakıf merkezindeki Davut Özgül Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Program öncesi gerçekleştirilen iftar organizasyonunun ardından toplantıya geçildi. Gerçekleştirilen sohbet programında Bülbülzade Vakfı ve Anadolu Federasyonu’nun çalışmaları hakkında bilgi verildi.

İstişare sohbetinde konuşan Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, "Her yıl 15 Ramazan'da bu toplantıları gerçekleştirerek geçtiğimiz yıl içinde yapılan işleri konuşarak fikir alışverişinde bulunuyoruz. Bu yıl da yine aynı niyetle bir araya geldik. Bunun Ramazan'da olmasının nedeni Peygamber efendimiz ile Cebrail'in her yıl Ramazan'da karşılık mukabelede bulunmasındandır. Vakfımızda yoğun bir iyilik ve yardım hareketi var ama biz kendimizi ihmal ettiğimiz zaman, kendi aramızda konuşmadığımız zaman yardım alacak duruma düşüyoruz. Bunun için Ramazan'da vakıf olarak, aile olarak bu müzakereleri gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Gerçekleştirilen sohbet programında konuşan Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Özmantar, "Biz bir kuşak hareketi olmadığımızı defalarca söyledik. Bu bir bayrak yarışıdır. Planlama yaparken gelecekte görevi devralacak gençlerin yaşayacağı dünyayı düşünmek zorundayız. Bugün insanlık geleceği ile ilgili birtakım projeksiyonlara ihtiyaç duymaktadır. Bizim gibi yapılar insanlığı şekillendiren en önemli güçtür. Bu yüzden bu tür yapılarda yer almak efor ister" ifadelerini kullandı.

Sohbet programında konuşan Yönetim Kurulu Üyesi Adem Er, "Sürekli görüş alışverişi içerisindeyiz ve bu fikirler not olarak kaydediliyor. Yıl içerisinde daima bu veriler incelenerek planlamalar bu doğrultuda gerçekleştiriliyor. Yeni dönem STK çalışmalarında yeni başlıklar ve yeni çalışma tarzları gündem ediliyor. Bazı çalışmalarımız ön plana çıkarılırken kimisi de geri plana atılıyor. STK’lar bu süreci doğru takip etmek zorundadır. Bizler buralarda gelecek perspektifimizi oluşturmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Gerçekleştirilen sohbet toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Hıdır Akaslan, "Toplum artık fikir verenlere değil fikirleri hayatla buluşturanlara kıymet veriyor. Biz camia olarak tam da böyle bir yerde duruyoruz. Bu halkanın içerisinde de farklı düşünen arkadaşlarımız var. Bunun da farkında olarak bu farklılıkları sorun etmeksizin ortak olarak neler yapabilir sorusuna odaklanıyoruz. Camiamızı anlamlı kılan ve ileriye taşıyacak olan şey de budur" dedi.

Toplantıda konuşan bir diğer isim olan Hayata Dokun Yetim Derneği Başkanı Yunus Atilla Hamallar, "İki konuya dikkat çekmemiz gerekiyor. Birincisi insan kaynağı ikincisi ise mali kaynak. Bu ikisi bir arada yürütülerek belli bir zenginliğe dönüştürülmelidir. Aksi takdirde tarihin tozlu sayfalarındaki kurumlar gibi bizler de tekrara düşüp yok olup gideriz" şeklinde konuştu.

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından birim bilgilendirmelerine geçildi. Birim bilgilendirmelerinde Esnaf komisyonu ve Evde Karakter Eğitimi komisyonu gerçekleştirdikleri etkinlikler hakkında bilgilendirmeler yaparken, Yardım Komisyonu bu yıl gerçekleştirilen yardımlar hakkında bilgiler verdi. Ramazan ayı dolayısıyla karagözdeki yardım mağazasında birçok ihtiyaç sahibi aileye giyim yardımları gerçekleştirildiği anlatılırken ailelerin bu yardımlardan duydukları memnuniyet dile getirildi.

İstişare toplantısında Yetim Komisyonu tarafından gerçekleştirilen çalışmalar da anlatıldı. Yetim komisyonunun sadece yardımlarla değil eğitim faaliyetleri ile de yetim ailelere destekte bulunduğu vurgulandı. Toplantıda Öğretmen Komisyonunun gerçekleştirdiği faaliyetler de anlatılırken bu çalışmalar ile alakalı güzel dönütler alındığı aktarıldı. Göçmen Hizmetleri Merkezi’nin faaliyetlerinin de anlatıldığı toplantıda sosyal uyumu güçlendirmek için gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmesi planlana faaliyetler anlatıldı. Toplantıda vakıf bünyesinde yayın yapan FECR Radyo’da gerçekleştirilen yayınlar hakkında da bilgiler verilirken yapılan yayınların pozitif geri dönüşler aldığı ifade edildi.

Toplantıda BEKAM çalışmaları hakkında da bilgilendirmeler yapılırken 15 Ramazan Yetimler Günü münasebetiyle gerçekleştirilen “Kardeşlik Sofrası” organizasyonunda Cerablus’ta yetimlerle iftar yapan AÖB üyeleri duygularını aktardı. Toplantı karışıklık soru, görüş ve önerilerin ardından sona erdi.

Bülbülzade Vakfı Geleneksel Ramazan İstişare Sohbetleri Gerçekleştirildi

İşrak Gazetesi’nin 145. Sayısı Çıktı

Ülkemizde; Türkçe ve Arapça olarak yayımlanan İşrak Gazetesi’nin 145. sayısı çıktı. Pandemi döneminde e-gazete olarak yayın hayatına devam eden gazetenin bu sayısında “Din ve Siyaset İlişkisi” ele alınmış.

İşrak Gazetesi’nin 145. Sayısı Çıktı
Image
Arabic English Turkish