Arabic English Turkish

Tüm Haberler

Kapılar ve Anahtarlar Program Kuşağı Başladı

Bülbülzade Eğitim, Sağlık ve Dayanışma Vakfı gönüllüleri tarafından gerçekleştirilen “Kapılar ve Anahtarlar” Programı 23 Eylül akşam Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) konferans salonunda yapıldı.

BEKAM konferans salonunda gerçekleştirilen Kapılar ve Anahtarlar Programının ilki 23 Eylül akşam 20.00’da yapıldı. Sunuculuğunu Mehmet Hıdır Akaslan’ın yaptığı programa konuk olarak Hayri tunç Güvenç katıldı. 

Program, selamla ve hoş geldin müziği ile başladı. Sunucu Mehmet Hıdır Akaslan, 3 hafta da bir gerçekleşecek olan program kuşağının içeriği hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Akaslan, “Kapılar ve Anahtarlar Programı biraz hayatın içerisinden hayatı, yaşamı, en çok da kendimizi konuştuğumuz bir program olacak. İnsan hayatı tek bir yönde ilerlemiyor. Faklı yönlerde de ilerliyor hayatın içerisinde acı, dram, savaş, din, ibadet, öfke, imkânlar, olanaksızlar, birtakım zorluklar ve bununla birlikte mutluluklar, sevinçler var. Bütün bunlarla beraber yaşamı sürdürüyoruz. Bu programda isteyen arkadaşlar, düşüncelerini, fikirlerini, kanaatlerini özgürce sunabilirler. Karşılıklı iletişim içinde olacağız. Söyleşilerimiz, konuklarımızla kendi gündemimize dair konuşmalar yapacağız. Müzik dinletilerimiz olacak, müziklerimize eşlik edebilirsiniz, isterseniz siz kendiniz de söyleyebilirsiniz. Programımızın adı “Kapılar ve Anahtarlar” bunun anlamı hayatımızda birçok kapıdan geçmek, içeri girmek suretinde bulunuyoruz. Aslında her bir kapı hayatın başka bir yönünü bize göstermiş oluyor. Her kapının arkasında bambaşka bir hayat var. Kapıları açmamız içinde anahtarlara ihtiyacımız var. Önce anahtarları bulmamız lazım bizde bu programda farklı kapılar açmak için anahtarlar bulmaya çalışacağız “şeklinde konuşarak program hakkında bilgiler verdi.

Programa konuk olarak katılan Hayri Güvenç, program boyunca birçok eser seslendirdi. Ayrıca seslendirdiği eserlerin sözlerini anlatarak çaldığı enstrüman hakkında bilgi verdi.

Program müzik dinletileri, muhabbet ve şiir dinletisini ardından sona erdi.

Kapılar ve Anahtarlar Program Kuşağı Başladı

“RE” (YOL) belgeseli sezon finali yayınlandı

“RE” (YOL) belgeseli sezon finali yayınlandı

Bülbülzade Vakfı Ortadoğu Medya tarafından çekilen, Suriyeli mültecilerin hayat hikâyesinin anlatıldığı “RE” (YOL) belgeseli sezonun bölümü yayınlandı.

Ortadoğu Medya tarafından Suriye ile Türkiye’nin farklı şehirlerinde çekilen ve TRT Kürdi’de yayınlanan “Re” (Yol) belgeseli başarılı bir sezonu geride bıraktı. Suriye iç savaşının derinliklerine ışık tutarak hiç anlatılmamış hikâyeler ile evlerinize konuk olan program, Suriye Kürtlerinin savaş öncesi, savaş sırasında ve savaşın ardından yaşantılarını konu edindi. Her Perşembe saat 22’de TRT Kürdi’de, savaş öncesi Suriye’de yaşayan, toplumun farklı kesimlerinden insanların hayat hikâyeleri ile evlerinize konuk olan program yarın akşam yayınlanacak olan sezonun son bölümüyle başarılı bir sezonu geride bırakıyor.

“RE” (YOL) belgeseli sezon finali yayınlandı

Katre Sanat Merkezinde Robotik Kodlama Eğitimi Devam Ediyor

Bülbülzade Eğitim, Sağlık ve Dayanışma Vakfı’nda faaliyet gösteren Katre Sanat Merkezinde Robotik Kodlama eğitimleri devam ediyor.

Cumartesi günleri eğitimi verilen Robotik kodlama kursunda öğrencilerin, Temel elektronik becerisi, 3d modelleme ve yazılım temel bilgileri öğrenme, Rapor yazma, STEM (bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik) alanlarında kodlama ve programlama becerilerini birleştirip gelişmesini sağlıyor. Aynı zamanda mücadele, sorun çözme, takım duygusu, iş birliği ve azim becerileri de kazandırıyor.
Bu beceriler ile Teknofest gibi teknoloji yarışmalarına katılım sağlanıyor. Teknofest yarışmasına katılım sağlayan kurs öğrencilerin yaptıkları beş projelerden biri sergiye çıkmaya hak kazandı.
İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen atölyelere öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Atölyeler, Bülbülzade Vakfı içerisinde yer alan Katre Sanat Merkezinde ve Evde Karakter Eğitimi sınıflarında yapılıyor.

Katre Sanat Merkezinde Robotik Kodlama Eğitimi Devam Ediyor

Hayata Dokun Yetim Derneği AÖB ile Bir Araya Geldi

Hayata Dokun Yetim Derneği ve üniversiteyi yeni kazanan öğrencileri ile AÖB 12 Eylül Pazartesi günü bir araya gelerek hasbihal programı gerçekleştirdi.

Bülbülzade Eğitim, Sağlık ve Dayanışma Vakfı’nda gerçekleşen hasbihal programı, öğrencilerin kendilerini tanıtmasıyla başladı. Daha sonra üniversitede okuyan öğrenciler, üniversiteyi yeni kazanan öğrencilere tavsiyelerde bulunarak yaşadıkları tecrübeleri paylaştı.

Programda konuşan Celal Er,” Gideceğiniz yerlerde sadece mazlumun, mağdurun sırtını giydirip, karnını doyurmak değil aynı zamanda zihnine kalbine de dokunmak varsa bir sıkıntısı derdi gidermek gerekiyor ve şu zamanda en önemli şey zamanı düzgün kullanamamak.  Gençlik zamanınızı değerli, planlı ve en güzel şekilde kullanacağınız imkânlar ortaya koymak için elimizden geleni yapmalıyız.”

Hayata Dokun Yetim Derneğinden Hatice Sohbet,” Zaman o kadar hızlı geçiyor ki okulun verdiği derslerle sınırlı kalmayın. Sadece okuduğunuz bölümde değil, farklı alanlarda da kendinizi geliştirmeye çalışın ve bol bol okuyun. Etrafınızdaki insanlara yardımcı olmaya çalışın.”

Program öğrencilere hediye verilmesinin ardından sona erdi

Hayata Dokun Yetim Derneği AÖB ile Bir Araya Geldi

Bülbülzade Vakfı Spor Merkezi Yaz Okulu Başladı

Bülbülzade Vakfı Spor Merkezi Yaz Okulu Başladı

Bülbülzade Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren İstikrar Spor Merkezi’nin düzenlediği Yaz Okulu kayıtları başladı.

Vakfımız bünyesinde birçok çocuk ve gencin spor faaliyetlerine etkin bir şekilde katılabilmesi adına faaliyet gösteren İstikrar Spor Merkezi’nin öğrencilerin yazı iyi değerlendirmesi için açtığı Yaz Okuluna kayıtlar başladı. Pandemi sonrası yeniden faaliyete geçen spor merkezinde Fitness, Yüzme, Basketbol, Voleybol, Futsal, Tekvando, Aikido, Kick Boks, Jimnastik ve Masa Tenisi branşlarında hizmet veriyor.

Bülbülzade Vakfı Spor Merkezi Yaz Okulu Başladı

Katre Sanat Merkezinde Müzik Dinletisi

Katre Sanat Merkezinde eğitim gören öğrenciler tarafından hazırlanan Müzik Dinleti programı 31 Ağustos Çarşamba günü Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı’nda gerçekleştirildi.

Bülbülzade Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Katre Sanat Merkezinde, Öğrencilerin sanata daha yakın olup kendilerini sanat alanında geliştirmek amacıyla; keman, bağlama, gitar, piyano, resim, robotik kodlama gibi birçok alanda her yaştan öğrencilere eğitim vermeye devam ediyor.

Program, Katre Sanat Merkezinde yaklaşık bir yıldır eğitim gören keman, bağlama, gitar ve piyano eğitimi alan öğrenciler tarafından gerçekleştirildi. İlk olarak keman gösterisi ile başlayan dinleti, ardından gitar, piyano ve bağlama müzikleri ile devam etti. Daha sonra Bülbülzade Vakfında eğitim veren bağlama ve gitar hocaları, enstrümanlar eşliğinde, dinleyicilerle birlikte söylediği şarkılar ile müzik dinletisi sona erdi.

Programın sonunda veliler, öğrenciler ve hocalarla röportaj yapıldı. Röportaj da konuşan Katre Sanat Merkezi Piyano hocası Cansu Ellek, “Bülbülzade Vakfının bize sunduğu imkânlar doğrultusunda yeni öğrenciler yetiştirerek sanatın farklı alanlarına katkılarda bulunduk.  Müzik, dünyaya açılan bir kapıdır. Öğrencilerin böyle imkânlardan faydalandığı için Bülbülzade Vakfına teşekkür ediyorum.”

Piyano eğitimi alan öğrencinin velisi Figen Şahan, “Yaklaşık bir yıldır kızım buradaki piyano kursuna çok severek geliyor. İlk defa müzik eğitimi alıyor ve bu eğitimin ona çok şey kattığını ve geliştirdiğini görüyorum. Bize böyle bir olanak sağladıkları için Bülbülzade Vakfına ve emek veren hocalarımıza çok teşekkür ediyorum.”

Bağlama eğitimi alan öğrenci Pınar Ay, “Bir buçuk aydır bağlama dersi alıyorum, dersler çok eğlenceli geçiyor ve bana çok katkısı olduğunu düşünüyorum. Başta hocalarımız olmak üzere Bülbülzade Vakfına çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

Program toplu çekimin ardından sonra erdi.

 

Katre Sanat Merkezinde Müzik Dinletisi

Gençlik Çalışanları için Dijital Dönüşüm Fırsatı Proje Toplantılarının 2.si yapıldı

Bülbülzade Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) tarafından gerçekleştirilen Erasmus + KA210 programı kapsamında yürütülen Gençlik Çalışanlarına Yönelik Dijital Dönüşüm Fırsatı projemizin Makedonya toplantıları tamamlandı.

Toplantılar BEKAM temsilcileri, Majka İnsani Yardım Derneği temsilcileri ve vakıf gönüllülerinin katılımıyla Makedonya’nın Kumanovo şehrinde gerçekleştirildi. İlk gün bir önceki toplantının değerlendirilmesi ile başlayan toplantı “Gençlik çalışanları için Dijital Dönüşüm Eğitim müfredatı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar” adlı bölüm ile devam etti. Proje toplantısında bir sunum yapan İstanbul İbn Haldun Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Kaplan dijital dönüşümün STK’lar açısından büyük önem arz ettiğine değinerek, “Dijital ortamlarda birçok bilgiye erişmek mümkün. Burada büyük bir bilgi yığını var. Fakat bu bilgileri nasıl analiz edeceğimizi bilmek çok daha büyük bir öneme sahip. Bu açıdan Gençlik Çalışanlarına Yönelik Dijital Dönüşüm Fırsatı projesinin oldukça önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. Daha sonra öğle yemeğinin ardından Kumanovo Şehir Merkezi’ne gezi gerçekleştirildi.

Toplantının ikinci günü “Dijital Dönüşüm Bağlamında Kurumsal Kapasite Geliştirme” adlı   workshop ile başladı. Yapılan Workshop’ta toplantıya katılan gönüllüler proje hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulundu. Workshop’un ardından Cokino Doğal Gözetim Merkezi ziyaret edildi. Düzenlen gezinin ardından Majka İnsani Yardım Derneği ofisi ziyaret edilerek karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Toplantının 3. günü Majka İnsani Yardım Derneği Başkanı Lidija Ilijevska ve Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu tarafından yapılan “Değerlendirme ve Kapanış” konulu sunumlarıyla başladı. Sunumun ardından toplantının workshop bölümüne geçildi. Workshop bölümünde bu konuda STK’ların yapması gereken çalışmalar hakkında soru cevap ve fikir alışverişi gerçekleştirildi.

Proje toplantılarının 4. gününde, Türkiye Ulusal Ajansı'nın desteklediği proje kapsamında Sivil Toplumda Dijital Dönüşüm Eğitim Müfredatı çalıştayına katılan Anadolu Federasyonu, Bülbülzade Vakfı, BEKAM, REFAR, Ortadoğu Medya İletişim Merkezi ve Mozaik Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Majka İnsani Yardım Derneği Başkanı Lidija Ilijevska, Shtepia Botuese, Nun Derneği Başkanı Bekir Halimi, Axis Vakfı Başkanı Rıfat Sherifi, Köprü Derneği YK Üyesi Kadriye Süleyman ile görüştü. Kuzey Makedonya’da sivil toplum kuruluşlarının yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi alan heyet, Bülbülzade Vakfı’nın ve BEKAM’ın yürüttüğü çalışmalardan bahsederek, sivil toplum çalışmalarının her iki ülke açısından önemi hakkında istişarelerde bulundu. Gerçekleştirilen kurum ziyaretlerinin ardından Makedonya’nın 8. büyük şehri olan Ohri’ye kültürel gezi düzenlendi.  

Gerçekleştirilen toplantılar ile birlikte proje ile ilgili gerçekleştirecek toplantılar sona erdi. 

 

Gençlik Çalışanları için Dijital Dönüşüm Fırsatı Proje Toplantılarının 2.si yapıldı

Bülbülzade Vakfı Yaz Okulu Başladı

Bülbülzade Vakfı Yaz Okulu Başladı

Bülbülzade Vakfı’nın her sene yaz aylarında “Eğlenerek Öğreniyoruz” sloganıyla düzenlediği Ödüllü Yaz Okulu eğitimleri başladı.

Yaz aylarını değerlerimizle buluşarak daha verimli geçirilmeleri amacıyla bu sene 27 Haziran- 5 Ağustos tarihleri arasında yapılan yaz okulu Güneykent Mahallesinde bulunan Sevinç Bahattin Teymur Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yapılıyor. Yaz okullarına İlkokul ve Ortaokul guruplarındaki tüm çocuklar kayıt yaptırabiliyor.

Hafta içinde tam gün olarak yapılan yaz okullarında; sabahtan öğleye kadar Kur’an-ı Kerim, Temel Dini Bilgiler, Hz. Peygamber’in Hayatı (siyer), Adabı Muaşeret ve Müzik dersleri veriliyor. Derslerin bitiminin ardından öğrenciler Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezine geçerek öğle yemeklerini yiyor ve öğle namazını eda ediyorlar. Öğleden sonraki bölümde ise sosyal ve kültürel etkinlikler yapılıyor. Sosyal ve kültürel etkinlikler kapsamında; yüzme, halı saha, voleybol ve basketbol maçları, hayvanat bahçesi ve şehir gezisi, izci kampı ve müze ziyaretleri, satranç dersi, bağlama ve gitar dersleri ile sinema etkinlikleri yer alıyor. Hafta için 5 gün süren yaz okulunda öğrencilerin yaz aylarını dolu dolu geçirecekleri verimli bir program uygulanıyor.

Bülbülzade Vakfı Yaz Okulu Başladı
Image
Arabic English Turkish